Pompy ciepła do basenu. Na czym polega i jak wybrać?

Dla komfortowego pływania w basenie konieczne jest utrzymanie optymalnej temperatury wody. Jeśli chcesz zminimalizować koszty finansowe, ale jednocześnie nie obniżyć wydajności podgrzewania wody, zainstaluj pompę ciepła do podgrzewania basenu.

Dla czego pompa ciepła jest najbardziej ekonomiczna?

Porównajmy trzy najpopularniejsze rodzaje podgrzewaczy basenowych:

  1. Wymiennik ciepła
  2. Elektryczny podgrzewacz
  3. Pompa ciepła

Wymiennik ciepła przenosi ciepło z kotła do basenu, działa na zasadzie akumulatora. Posiada niski koszt i nie wymaga zużycia energii elektrycznej, działa tylko wtedy, gdy jest kocioł gazowy lub na paliwo stałe. Ponadto należy dodatkowo ułożyć komunikację od wymiennika ciepła do kotła.

Elektryczny podgrzewacz zużywa dużo energii elektrycznej, dlatego bieżące podgrzewanie basenu nie jest zbyt tanie. Dodatkowo grzejnik elektryczny nie działa przy ograniczonej mocy sieci elektrycznej.

Pompa ciepła do basenu oszczędza koszty finansowe dzięki swojej zasadzie działania, która opiera się na wymianie ciepła. Urządzenie pobiera ciepło z powietrza i przetwarza je na energię, która może podgrzać wodę. Ponieważ powietrze jest darmową energią, pompa ciepła jest najbardziej ekonomicznym dostępnym grzejnikiem.

Niezależnie od wybranego modelu pompy ciepła, średnio na 1 kW zużytej energii elektrycznej wytwarzane jest średnio około 5-8 kW energii cieplnej. Nowoczesne systemy pomp ciepła są w stanie przez cały rok ogrzewać nawet basen zewnętrzny. Rozwój technologii corocznie sprawia, że wykorzystanie pomp ciepła staje się coraz bardziej efektywne.
icon
Jak działa pompa ciepła

Pompa ciepła obejmuje:

  1. Wymiennik ciepła
  2. Parownik
  3. Kompresor

Za pomocą łopatek wentylatora pompa pobiera powietrze z ulicy i dostarcza je do obwodu freonu. Z powietrza freon nagrzewa się i zamienia się w gaz, który dostaje się do trzeciego obwodu skraplacza. Skraplacz oddaje ciepło do basenu. Następnie proces jest powtarzany. Pompa ciepła działa na zasadzie lodówki, ale w odwrotnej kolejności: środowisko jest chłodzone, a woda ogrzewana.

Rodzaje pompy ciepła do basenu

Pompy ciepła podzielone są na:

  1. Nie inwerterowe
  2. Inwerterowe

Jaka jest różnica między nimi?

Tradycyjna pompa ciepła podgrzewa wodę do żądanej temperatury i wyłącza się. Kiedy temperatura spada, pompa ponownie uruchamia się ze 100% wydajnością, aby podgrzać wodę, aż osiągnie ona żądaną temperaturę.

Pompa inwerterowa wyłącza się również po osiągnięciu żądanej temperatury. Ale kiedy woda zaczyna się ochładzać, pompa nie uruchamia się na 100%, jak w przypadku pompy bez inwertera, ale zużywa tylko 10–40% swojej mocy. Liczba ta zależy od warunków atmosferycznych: jak szybko woda ostygnie oraz ile trzeba będzie ponownie ją odgrzać. To właśnie praca pompy ciepła z minimalną mocą pozwala zużywać 2 razy mniej prądu!

Zalety inwerterowych pomp ciepła:

  1. Zużywają do 2 razy mniej energii elektrycznej niż pompy ciepła bez inwertera.
  2. Szybko się nagrzewają i dokładnie utrzymują temperaturę wody bez dodatkowego zużycia energii.
  3. Pracują bezgłośnie, co oznacza, że ​​mogą pracować bez przerwy i nie przeszkadzać otoczeniu.
  4. Dostępne jest również sterowanie Wi-Fi ze smartfona za pośrednictwem aplikacji Smart Pool, którą można pobrać z Google Play lub App Store.
  5. Mogą nie tylko podgrzewać wodę, ale także chłodzić na wypadek, gdybyś chciał zmniejszyć temperaturę wody w basenie.
icon
Najlepsze pompy ciepła z pełnym inwerterem Aquaviva

Jedną z najlepszych modeli pomp inwerterowych jest seria Aquaviva z serii TurboX Inverter. Pompy są wyposażone w technologię pełnego inwertera, która jest o 50-70% bardziej wydajna niż zwykła technologia inwerterowa.

Pompy ciepła Aquaviva z serii TurboX Inverter dysponują czterema trybami pracy i pozwalają na jeszcze większe oszczędności zużycia energii. Sam ustalasz pożądaną wydajność:

  1. Włącz pompę ciepła w tym trybie, a urządzenie szybko podgrzeje wodę. Umożliwia podgrzanie wody od +12°C do +32°C.
  2. Tryb automatyczny utrzymuje temperaturę wody na zadanym poziomie, reagując na odchylenia wskaźników z dokładnością do 0,5°C. Jest to optymalny tryb pracy, który dostosowuje się do warunków temperaturowych otoczenia i wody.
  3. Tryb chłodzenia umożliwia schłodzenie wody od +40 do +8°C.
  4. Tryb, który pozwala oszczędzać energię poza pływaniem, na przykład w nocy. Podgrzanie basenu od podstaw zajmie kilka dni. A więc dzięki temu trybowi zaoszczędzisz zużycie energii i czas na podgrzanie wody.
Jak podłączyć pompę ciepła do basenu?

Instalacja pompy ciepła musi być przeprowadzona przez specjalistów. Umieść pompę ciepła z dala od źródeł zapłonu, w otwartej, łatwo dostępnej przestrzeni z dobrą cyrkulacją powietrza.
Przed i po zainstalowaniu pompy ciepła należy sprawdzić, czy nie ma wycieków gazu, jak wskazano w instrukcji urządzenia. Jeśli nie ma wystarczającej ilości gazu, pompa ciepła zgłosi błąd. W takim przypadku należy skontaktować się z punktem serwisowym w celu konserwacji i naprawy pomp ciepła.

icon
Jaką pompę ciepła do basenu wybrać?

Aby wybrać odpowiednią pompę, należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

  1. Lokalizacja basenu - wewnątrz lub na zewnątrz, w cieniu lub na słońcu.
  2. Średnia temperatura powietrza.
  3. Wymiary basenu.
  4. Straty ciepła basenu - nasz specjalista pomoże w wykonaniu obliczeń kalkulatora, który pomoże Ci wybrać pompę ciepła.

Zainstaluj pompę ciepła i ciesz się kąpielą o każdej porze roku bez dodatkowych kosztów finansowych.

Produkty powiązane