Zestawy filtracyjne do basenu

FILTRY
FILTRY
Nie znaleziono produktów spełniających wybrane kryteria.
pompa z filtrem do małego basenu

Zestawy filtracyjne do basenu

Jeśli zestaw basenu nie obejmuje pompy filtrującej, woda staje się mętna i nabiera nieprzyjemnego zapachu już po kilku dniach. Jest to wynikiem stagnacji wody, działania światła słonecznego i przedostawania się zanieczyszczeń do wody. Wraz z wiatrem do basenu trafia kurz, liście i inne drobne zanieczyszczenia. Woda zmywa z użytkowników basenu piasek i pozostałości kosmetyków do opalania. Basen zostaje również zanieczyszczony z powodu ptaków, zwierząt i owadów. Aby czystość basenu nie była uzależniona od czynników zewnętrznych, możesz dokupić pompę filtrującą.

Zalety pompy z filtrem

Pompa filtrująca obejmuje pompę do pompowania wody i filtr do oczyszczania wody z zanieczyszczeń mechanicznych. Pompa tworzy wymuszoną cyrkulację i skierowuje wodę z basenu do filtra. Woda przepływa przez element filtrujący, który zatrzymuje wszystkie zanieczyszczenia i skierowuje oczyszczoną wodę z powrotem do basenu.

Zakup pompy filtrującej ułatwia proces doboru sprzętu. Nie musisz wykonywać obliczeń w celu ustalenia kompatybilności filtra i pompy, porównywać ich wydajność i tracić czas na szukanie właściwych urządzeń.

Kompaktowa konstrukcja pompy filtrującej znacznie upraszcza montaż i oszczędza miejsce w komorze technicznej. Wiele modeli jest wyposażonych w specjalną platformę zapewniającą stabilność pompy filtrującej.

Rodzaje pomp filtrujących


pompa filtrująca do basenu

Wśród najpopularniejszych typów pomp filtrujących do basenu są:

  1. Pompa filtrująca piaskowa
  2. Pompa filtrująca wkładowa

Pompa filtrująca piaskowa wyróżnia się wyższą wydajnością i oszczędnością. Do wad można zaliczyć duże wymiary urządzenia.

Filtr i pompa są całkowicie oddzielone. Jako element filtrujący stosowany jest piasek kwarcowy lub szklany o frakcji od 0.5 do 0.8 mm. Piasek do napełniania filtra sprzedawany jest osobno. Zapewnia wysokiej jakości czyszczenie z kurzu, brudu, cząstek roślin, owadów, runa i mniejszych zanieczyszczeń zebranych w płatki za pomocą koagulantów i innej chemii basenowej.

Filtr wyposażony jest w zawór wielopozycyjny. Zawór umożliwia przełączanie trybów pracy pompy filtrującej:

  1. Filtracja
  2. Płukanie wstecznego piasku
  3. Opróżnianie wody do kanalizacji po płukaniu wstecznyma
  4. Opróżnianie wody w celu obniżania poziomu wody w basenie
  5. Cyrkulacja wody w systemie wymiany wody basenowej bez filtracji
  6. Zablokowanie cyrkulacji wody w systemie wymiany wody basenowej

Rozpoczęcie płukania wstecznego jest konieczne w celu przywrócenia właściwości filtrujących w przypadku zanieczyszczenia piasku. W trakcie płukania woda z basenu skierowywana jest do filtra w przeciwnym kierunku oraz wypłukuje warstwy piasku. Nagromadzone zanieczyszczenia są spłukiwane do kanalizacji, a filtr jest gotowy do ponownego użycia.

Częstotliwość płukania wstecznego zależy od stopnia zanieczyszczenia elementu filtrującego. Płukanie wsteczne należy przeprowadzać co tydzień lub częściej w przypadku:

  1. wzrostu początkowego ciśnienia wewnątrz filtra o 0.7 bar
  2. zmętnienia wody wewnątrz filtra

Wbudowany manometr na filtrze i okienko kontrolne na zaworze sterującym pomagają w monitorowaniu konieczności płukania wstecznego.

Całkowita wymiana piasku szklanego jest wymagana raz na dziesięć lat, a piasku kwarcowego raz na dwa-trzy lata.

Pompa filtrująca wkładowa posiada kompaktowe wymiary i jest bardziej przystępna cenowo. Do wad można zaliczyć regularne wydatki na zakup wkładów wymiennych.

Filtr i pompa są połączone w jednej obudowie. Plisowany wkład służy jako element filtrujący. Duża powierzchnia filtrująca zapewnia dokładniejsze oczyszczanie wody w porównaniu z filtrem piaskowym. Wkład jest zawarty w zestawie wraz z pompą filtrującą.

Wymiana wkładu powinna być wykonywana raz na dwa tygodnie lub rzadziej. Możesz wizualnie ocenić stopień zanieczyszczenia powierzchni filtrującej i jakość przefiltrowanej wody, aby zrozumieć, że nadszedł czas na wymianę wkładu na nowy. Jeżeli podczas kontroli okaże się, że wkład nie jest zbyt zanieczyszczony, w celu przedłużenia jego żywotności można go wypłukać pod bieżącą wodą. Wkłady zamienne są sprzedawane osobno.

Jak wybrać pompę filtrującą?

Jeśli posiadasz duży basen, najlepiej wybierz pompę filtrującą piaskową.

  1. W przypadku dużych basenów stacjonarnych wybierz pompę filtrującą, które łączone są z rurociągiem wymiany wody w basenie, na przykład pompa filtrująca Hayward Pro Top S244T8110.
  2. W przypadku dużych basenów stelażowych i rozporowych należy stosować pompy filtrujące ze specjalnym typem podłączenia do brzegu, na przykład pompa filtrująca Bestway 58499 FlowClear piaskowa.

Jeśli posiadasz mały basen stelażowy lub rozporowy, wystarczy Ci pompa filtrująca wkładowa.

  1. W przypadku małego basenu z przewidzianym przyłączem do podłączenia systemu filtracyjnego, pompa filtrująca Bestway 58386/58117będzie doskonałym wyborem.
  2. Jeśli w małym basenie nie ma specjalnego przyłącza, doskonałym rozwiązaniem może stać się pompa filtrująca podwieszana, na przykład pompa filtrująca Bestway 58469 ze skimmerem.

Po podjęciu decyzji o rodzaju pompy filtrującej wybierz model. Zwróć szczególną uwagę na wydajność urządzenia i pojemność basenu. Im wyższa jest wydajność, tym szybciej woda przechodzi przez system oczyszczania.

W przypadku wątpliwości związanych z wyborem optymalnego modelu prosimy o kontakt ze specjalistą sklepu Aquamonkey.pl. Dokonujemy indywidualne obliczenia wymaganych charakterystyk pompy filtrującej, oferujemy szeroki asortyment produktów oraz dostarczamy sprzęt do Warszawy, Gdańska, Poznania, Lublina, Zakopanego, Olsztyna i innych miast w Polsce.